top of page

PORUKA IZ GETSEMANSKOG VRTA

  • Writer: Petar Fabijanic
    Petar Fabijanic
  • Mar 31
  • 4 min read

Zatim su došli do mjesta koje se zove Getsemani, te je rekao svojim učenicima: “Sjednite ovdje dok se ja odem pomoliti!” Marko 14:32

Hebrejski pojam gat š(e)manim iz kojeg je izvedeno ime vrta znači preša za ulje.

Ne može se dobiti maslinovo ulje, ako se prije toga ne primjeni pritisak na plod masline.

Maslina ima potencijal dati ulje, ali ulje nastaje pod pritiskom preše za ulje.


Getsemanski vrt stoji kao duhovna metafora za: snažan pritisak, duhovni pritisak, koji je Isus iskusio na tom mjestu.

I poveo je sa sobom Petra i Jakova i Ivana te počeo strepiti i biti jako potišten. Onda im je rekao: “Žalosna je duša moja sve do smrti; ostanite ovdje i bdijte!”

Marko 14:33-34

I sa sobom je poveo Petra i oba sina Zebedejeva, te je počeo žalovati i biti jako potišten. Tada im je rekao: “Duša mi je vrlo žalosna, sve do smrti. Ostanite ovdje i bdijte sa mnom!”  Matej 26:37-38

Sinoptička nam evanđelja (Matej, Marko, Luka) daju jedinstveni uvid u Isusovo čovještvo. Matej i Marko su koristili vrlo slične riječi kako bi opisali da je Isus strepio, žalovao i bio jako potišten. Zanimljivo je usporedno promatrati riječi kojima su Marko i Matej željeli opisati Isusovo unutarnje stanje.

1.      Prva riječ koju Marko koristi je: strepiti: ἐκθαμβέω Ona opisuje rastreseno ili tjeskobno stanje uma ili duše, poput nekoga tko je obuzet tjeskobom zbog nadolazećeg događaja. Prenosi snažan osjećaj čuđenja ili zapanjenosti, često popraćen osjećajem straha ili uzbunjenosti.

2.      Prva riječ koji Matej koristi je žalovati: λυπέω Korijen ove riječi ima veze s tugom koja je neopisiva i neoboriva, a obično je povezana sa smrću. To je čin izazivanja žalosti ili doživljavanja tuge koji prenosi duboku emocionalnu bol ili nevolju, često povezanu s gubitkom, razočaranjem ili patnjom. Pojam se može odnositi i na fizičku i na emocionalnu bol

3.      Marko i Matej zajedno tvrde da je Isus bio jako potišten: ἀδημονέω ova riječ se često povezivala s emocionalnim nemirom ili mentalnom patnjom. Koristi se u Novom zavjetu za opisivanje stanja duboke tjeskobe ili tuge, odražavajući intenzivnu unutarnju borbu ili teret.

4.      Isus je sam za sebe rekao da mu je duša vrlo žalosna: περίλυπος. Ovaj se pojam koristio se za opisivanje stanja duboke emocionalne nevolje ili tuge. Prenosi osjećaj preplavljenosti tugom. U Novom zavjetu koristi se za izražavanje dubokog emocionalnog nemira koji pojedinci doživljavaju u trenucima velike kušnje ili iščekivanja patnje.


Luka u svom izvještaju dodaje da su i Isusovi učenici bili u određenom emocionalnom negativnom stanju

Nakon molitve ustao je, prišao k učenicima i našao ih kako spavaju od žalosti…Luka 22:45

Ne treba biti genije da bi se zaključilo da opterećena duša strepi, potištena je i žalosna. Danas bi to mogli nazvati depresijom. Kada je čovjek u depresivnom stanju, on je sklon spavati gotovo cijeli dan, ne držati do svojeg vanjskog izgleda itd.

Kako bi nas mogao potpuno otkupiti Isus je prošao kroz sve to: iako je bio Sin Božji u Getsemanskom vrtu je bio i ostao Sin Čovječji!

Način na koji se on nosio sa svim tim bio je drugačiji učenika.

Kad su tužni ili depresivni, ljudi su skloni spavanju, a ne molitvi.

Isus je učinio potpuno suprotno: On nije bio “samo” depresivan, bio je uznemiren, žalostan, duboko potresen i žalostan do smrti!!!

Ipak On je molio!

 

Poruka koju je dao svojim učenicima je dobro učenje o tome kako ne podleći depresivnim mislima i pokazao je pravi izvor snage.

Bdijte i molite, da ne uđete u iskušenje! Duh je, doista, spreman, ali je tijelo slabo..

Marko 14:38

Budite budni i molite!!

Može li se moliti bez budnosti? Da! Učenici su bili primjer. Oni su imali namjeru moliti, ali su zaspali. Znam da se nekima se to redovito događa i da usnulost u molitvi računaju kao vrijeme provedeno u molitvi.

Ako naše molitve nisu budne, postoji stvarna opasnost da nam se prikrade određena vrsta iskušenja.

Molitva je duhovna aktivnost u kojoj komuniciramo s Bogom, ali i s drugim entitetima u duhovnoj sferi.

Scena u filmu Pasija u kojoj Isus moli u Getsemanskom vrtu jako dobro opisuje ovu ideju:


Kako bi primili ohrabrenje i riječ od Gospodina, vjerujem da se trebamo naučiti budno moliti.

Isus poziva svoje učenike da mole drugačije, da mole dok se ne dogodi mir, ohrabrenje ili čudo.

Zove nas na mjesto koje se zove preša za ulje.

Prije Kalvarije bio je Getsemani. Molitvena pobjeda u Getsemanskom vrtu prethodila je konačnoj pobjedi na križu.

Ta vrsta molitve pokreće anđele u našu korist (Luka 22:43)

Abba, Oče! Tebi je sve moguće! Otkloni ovu čašu od mene, ali ne što ja hoću, nego što ti hoćeš! Marko 14:36

Iako ne znamo kompletan sadržaj molitve u Getsemaniju, svi nam evanđeoski izvještaji govore da je sigurno ovo molio. Kada čovjek moli molitvu predanja volji Božjoj on se u stvari podlaže svemu onome što je Bog pripremio za njega, to je svakako uz čin poslušnosti i čin velike odvažnosti i potpunog predanja Bogu.


Isus nam je dao put, primjer i nadu da nismo samo kada prolazimo kroz životne situacije i kontroverze: Bog je sa nama.

On će nam dati snagu bez obzira na težinu situacija kroz koje možda prolazimo.

Naša osobna uvjerenja ili pouzdanja mogu biti na testu, ali kada molimo da se ispuni Božja savršena volja On će nam pomoći.


U Getsemanskom vrtu Isus podučava bitne lekcije života: važnost molitve, potrebu za žrtvom, otkupljujuću vrijednost patnje i ljubav prema drugima.

Ako s njim duhovno uđemo u ovaj vrt, nikada nećemo biti isti.

Isus se učinkovito suočio sa svojim posljednjim iskušenjem tamo u vrtu i pobijedio ga je. Nakon molitve se podignuo iz trenutka svoje najveće slabosti i i pošao naprijed snažno pobijediti grijeh i smrt s nepokolebljivom hrabrošću.

Učinimo i mi isto!


 

 
 
 

Comments


kršćanski centar
riječ života, pula
pretplatite se na tjedne obavijesti:

+385917342496

rijeczivotapula@gmail.com

Keršovanijeva 23

52100 Pula, Hrvatska

  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon
  • White Facebook Icon

Hvala

©2024 Kršćanski centar Riječ Života, Pula

bottom of page