top of page
Writer's picturePetar Fabijanic

MOŽE LI ČOVJEK GOVORITI O BOGU?!


Isus je upozorio svoje učenike lažne proroke i učitelje. Sve do danas ova je izjava otrježnjujuća za onoga koji iskreno želi slijediti Boga, ali je također bila snažan argument za različite metode kojima je crkva stoljećima gušila glas neistomišljenika.

Može li se nekome zabraniti govoriti o Bogu? Mislim da ne.

Uostalom ako dragi Bog ne želi da netko govori o njemu On bi se trebao pobrinuti za to.

Tko je čovjek koji govori o Bogu? Može biti svećenik, pastor, teolog, vjernik, a na neki način i onaj koji kaže da Boga nema govori o Bogu. Ne postoji “monopol” na Boga. Svaki čovjek ima neko svoje iskustvo ili mišljenje o Bogu. Govor o Bogu je univerzalna stvar i općenit je pogotovo ako se tom govoru ne pridaju neke specifične objave ili tekstovi.  

Kršćani, a i židovi vjeruju da je Biblija više od knjige, ona za nas predstavlja Riječ Božju, ona je živi tekst, ona našem govoru o Bogu daje određeni sadržaj, i povezuje nas sa Bogom.

Netko će pitati (sa pravom): zašto baš Bibliju smatrate takvim tekstom koji ima snagu povezati sa Bogom?

Prvenstveno zato jer se tekst pisma oslanja na svjedočanstva autentičnih svjedoka, koji su živjeli u vremenu kada su se određene stvari događale.

Ono gledali, govorili i pisali bilo je usmeno prenošeno, a potom i zapisivano i mi vjerujemo da je u svakom tom procesu Duh Božji bio prisutan poput nadglednika. 

Biblija je svjedočanstvo. Funkcija svjedoka nije da sveže osobu uz sebe, već uz Boga.

Ona usmjeruje ljude Kristu, uz pomoć Biblije koja je nadahnuta čovjek može doći do susreta sa živom riječi koja je Isus Krist.

Niti jedan “svetac” ili crkva ne postoje da bi čovjek “zapeo” na njima. Njihova služba je u tome da čovjeka usmjere ka Kristu, prema odnosu s Njim i životu sa Njim.

Biblija nije neka magična knjiga za samopomoć. Živi susret sa Kristom ne ovisi samo o pukom “automatskom” čitanju Biblije, već o traženju Onoga koji stoji iza Biblije.

Ovo je ujedno i ultimativni test: ako uspijete susresti Boga o kojem Biblija svjedoči vjerojatno ste na dobrom putu. Pisac poslanice Hebrejima ističe nekoliko osobina Božje riječi citiram Hebrejima 4:12:

Jer je živa riječ Božja, i djelotvorna, i oštrija od svakog dvosjeklog mača; i prodire do razdiobe i duše i duha, i zglobova i moždine, te prosuđuje misli i nakane srca.

Ona je živa možda je bolje reći ovako: ako ju uspijemo “utjeloviti” u svojem životu Božja riječ će živjeti kroz nas. I mi možemo postati nositelji ili avatari tisućljetne tradicije ljudi koji svjedoče o tome da su nešto doživjeli proučavajući Sveta pisma.

Ona je oštra i razdvaja zlo i dobro. Kada na primjer čitamo o izlasku Izraelaca iz ropstva, vidimo da je Bog taj koji sam je stao protiv tiranije i nametnutnog ropstva. Biblijska priča o izraelskom oslobođenju iz egipatskog ropstva uspostavlja univerzalni moralni imperativ: prisilno ropstvo je tiranija. Mnogi su se tirani u povijesti pozivali upravo na Bibliju kada su porobljavali narode. Upravo se u tome nalazi idući ispit vjerodostojnosti, ona je prosudila misli i nakane srca, a ne obrnuto. To znači da svaki onaj koji je koristio Bibilju  porobljavanje naroda zapravo je dokazao da stoji nasuprot moralnog imperativa o kojem svjedoči Božja Riječ.

Ako se slučajno danas zateknete u crkvi, savjetujem vam da dobro poslušate ono što pastor ili svećenik čita iz Biblije i pokušajte se pitati:

Što mi to Bog želi reći?


1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page